Sri Lanka’nın yeni lideri belli oldu

Ekonomik krize yönelik aylardır süren protestolar sonrası sarayı işgal edilen ve ülkeden kaçarak istifa eden Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın halefi, bugün parlamentoda yapılan oylamada belirlendi.

OYU 82'DE KALDI

Rajapaksa'nın istifası sonrası görevi geçici olarak görevi üstlenen Başbakan Ranil Wickremesinghe, ülkenin yeni devlet başkanı seçildi. Parlamentoda bugün yapılan oylamada Wickremesinghe, 225 milletvekilinden 134'ünün oyunu aldı. İktidar partisi milletvekili Dullas Alahapperuma'nın oyu ise 82'de kaldı.

Oylamayı kazandıktan sonra açıklama yapan Wickremesinghe, “Ülkemiz büyük zorluklarla karşı karşıya ve halkın beklentilerini gerçekleştirmek için yeni bir strateji üzerinde çalışmalıyız” dedi.

6 defa başbakanlık görevi üstlenen 73 yaşındaki Wickremesinghe'nin devlet başkanlığına adaylığı, tansiyonun yüksek olduğu ülkede eleştirilere yol açmıştı.

Ülkede hayatı durma noktasına getiren ekonomik kriz nedeniyle yüzbinlerce kişi sokaklara dökülmüş, halk 9 Temmuz'da eski Devlet Başkanı Rajapaksa'nın sarayını basmıştı. Rajapaksa'nın istifasına rağmen tansiyonun düşmediği ülkede OHAL ilan edilmişti.
 
Üst Alt