Pastırma yazı nedir, ne demek? Pastırma sıcakları hangi tarihlerde olur?

Pastırma yazı nedir, ne demek? Pastırma sıcakları hangi tarihlerde olur?

Pastırma yazı bir diğer adıyla pastırma sıcaklarının ne olduğu, sosyal medyada birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Her yıl genellikle kış aylarına girmeden son kez hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkar. Yaşanan bu sıcaklıklar ise pastırma yazı olarak adlandırılır. Peki, Pastırma yazı nedir, ne demek? Pastırma sıcakları hangi tarihlerde olur?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılmaktadır. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir. Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar. Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu dönemde hazirlanmasi sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sicakliklarin birbirine yakin ve sıcak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem, Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.
UbqoXpOKbU-_aCMEu5juSA.jpg
PASTIRMA YAZI TARİHLERİ Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonuna doğru ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelir. Sıcak hava dalgasının etkili olduğu bu günlerde, sıcaklıklar mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyreder, gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı olur.
 
Üst Alt