Av yasağı sona erdi: "Vira bismillah" diyen balıkçılar denize açıldı

Av yasağı sona erdi:

Av yasağının sona ermesiyle balıkçılar yeniden denizle buluştu. Bu gece yarısı başlayan av sezonu 15 Nisan'a kadar sürecek.

u14TaTEjc0uY8yd4HdfsAw.jpg

Balıkçılar, av yasağının sona ermesiyle "vira bismillah" diyerek denize açıldı
0PRzn8605UqpNgMf3SNXAg.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Su Ürünleri Av Sezonu açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kirişci ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, yeni av sezonuyla ilgili balıkçılara bereketli bir sezon diledi.
6UHPMZPROkiDSGrL5te9_Q.jpg

Kireçburnu Balıkçı Barınağı'nda balıkçılarla bir araya gelen Kirişci, av yasağının devam ettiği 4,5 ay boyunca bugünün dört gözle beklendiğini, tüm hazırlıkların yapıldığını dile getirdi.
OOj0qBes2EeeiT4sTFhLgQ.jpg

Kirişci, uygulanan tedbirlerle ve getirilen kurallarla denizleri koruduklarını belirterek, şunları kaydetti: "İşte bu sayede 30 yıldır Marmara’dan çıkmayan uskumru geri geldi. Kalkan ve kırlangıçlar, hatta orkinoslar yüzüyorlar. Denizlerimiz çok bereketli, balıkçılarımız da çok mahir maşallah. Bir yandan denizlerdeki varlıklarımızı korurken balıkçılık sektörümüzü de bütün gücümüzle destekliyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde balıkçılarımıza bugünün parasıyla 10,2 milyar TL ÖTV indirimli yakıt desteği, yetiştiricimize 7,2 milyar TL, diğer desteklerle toplam 18,2 milyar TL ödeme yaptık, yapmaya devam edeceğiz.
A7D06Et-2E2lQud5HZPOnQ.jpg

Bakan Kirişci, "Cumhurbaşkanımızın yine talimatlarıyla, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Ziraat Banka'mız bir işletme kredisi kullandıracaktır. Buna da bugünden itibaren başlayacaktır" dedi.
sUQQ5Nv4RE6pZ4xz4jqlLg.jpg

Kirişci, konuşmasının ardından denize kalkan, levrek ve Mersin Balığı bırakarak, halka balık dağıttı.
mugSgwWvQ0KPNWpTW4t7lw.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Poyrazköy Balıkçı Barınağı'nda 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu açılışına katıldı.
RyXprfGhYUaKkuL84dJLNg.jpg

Karaismailoğlu, balıkçılığın zor ve meşakkatli olduğunu, balıkçıların tüm vatandaşların sofrasına ucuz ve kaliteli balık göndermek için büyük bir özveriyle çalışacaklarını, emek üreteceklerini kaydetti. İstanbul Boğazı'nın önemine işaret eden Karaismailoğlu, "Boğaz da balık göç yollarının önemli bir geçiş güzergahı. İstanbul Boğazı'nın kıyılarında Karadeniz tarafında, Marmara Denizi'nde önemli balık avlanma alanları var. Poyrazköy, Rumeli Feneri, Sarıyer bunlar tabii balıkçılıkla geçinen köylerimiz. İnşallah bu sezon verimli bir sezon olarak geçecektir." diye konuştu.
xU8vxlhL00G184Q8y5V9ow.jpg

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı'nın dünyanın en zor geçiş güzergahlarından biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Özellikle 40 bin civarındaki geminin geçiş yaptığı çok önemli güzergahlardan birisi. Bu önemli trafik yoğunluğunun olduğu bölgede balıkçılarımız da önemli bir işlevi yerine getiriyorlar. Tabii Kanal İstanbul'un planlaması aslında buradaki bu ihtiyaçlarından doğan bir planlama. O yüzden hem bu küresel lojistik, ticaret hacimlerinin artması hem Marmara Denizi'nde, Karadeniz'deki bekleme sürelerinin azaltılması, İstanbul Boğazı'nın yükünün hafiflemesi gerekiyor. Onun için de en kısa zamanda Kanal İstanbul'u da yaparak Boğaz'daki bu riskleri, tehlikeleri ortadan kaldıracak ve İstanbul Boğazı'nı İstanbulluların hizmetine sunacak önemli bir proje Kanal İstanbul projesi. Orada da çalışmalarımız etap etap başladı, devam ediyor. Tabii uzun soluklu, dünyanın en büyük altyapı projelerinden bir tanesi. Onu da süresi içerisinde bitirmek için de şu anda ulaşım yollarıyla birlikte hizmetimiz devam ediyor."
q4NLNL5P7kyF8YuywewoXA.jpg

Gırgır ve trol yöntemi ile avcılık yapacak balıkçılar, 1 Eylül'de Karadeniz, Marmara ve Ege'de, 16 Eylül'de ise Akdeniz'de denizlere açılacak. Denizlerde avcılık faaliyetleri 15 Nisan itibarıyla sona erecek.
7Y0wCS0prkS_R9Jrr1rDtA.jpg

2021-2022 su ürünleri av sezonu avcılık yoluyla üretimin yarısından fazlasını oluşturan hamsi ve lüfer açısından verimli ve bereketli geçti. Bu av sezonunda da yapılan araştırmalar ve öncü göstergeler başta palamut, hamsi ve lüfer avcılığının verimli geçeceğine işaret ediyor.
W8Pdwi4SxUGeotfWN_lxrA.jpg

OrrTgrvDCEGbaBEXmsedcQ.jpg

CIhd9BEV9EmvmRLnt4sDpg.jpg

tP8dvW7EzUes7g9KWLtWww.jpg

NSZRUGazEkaRaiFOLZKRUQ.jpg

AjTNMfbsbEyGmxnDMgXsuQ.jpg

LnNT_9Y5S0yLTF0ICUFR0w.jpg

YuxcB7I8r0-7RbV7YwcuxA.jpg

7qjf7Hr530mluLAtKSRfVA.jpg

Nc-mIasHl0-_cyb95xbx3w.jpg

35dwmiPBNU6cv3pYBWrV5w.jpg

wx_DrZQ_GUywcunx2zcq7w.jpg

rrillvaeuEuELfNZDlCfEw.jpg

qGANQtn9t06mPa7Yz5NXLw.jpg

8HK4eFzjpkWnqOP1ZBXxBg.jpg

kqBtEO0bXkmvDKtGGid8xA.jpg

lEHlqeEi3ky6fFkCN7RQmQ.jpg

vO5FJHuaU0KXochpX63Y6w.jpg

qeNzj7rec0C2Qg2Axeg7Pg.jpg

NbbgTPBCE0q2OItZPV7n3w.jpg

1BgHEhP0GEuNcJFK-YV6PQ.jpg

eHZK7cGQXEWcBqIAOjE-rA.jpg

KRmpDqHb10-_2iPY2Dvx5A.jpg

OwYHVZSsBUSNTisXtJ4gQw.jpg

-zSGpMR8zUKmOu8KIz0O-g.jpg

vXOYbUVNZ0u1C4umIYj7Dw.jpg

9sQY0s5_PUWufoGP19hjmg.jpg

YeAhJo0XTkmXA8ipUuc6SA.jpg

5sgI6LcyqEuMNcy5FnnNXQ.jpg

5NNp11sd7EKYDsvEXdjpaQ.jpg

GVUuxERPNkOt9HLe1LiuJA.jpg

rtC0Knu3hUavkioCFlw6Nw.jpg

zr0MrTnuokWXaussEgLBlg.jpg
 
Üst Alt