Aslı Kazımova: "Siyasi Beyanname, Azerbaycan ve Özbekistan arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır..."


Azerbaycan'ın Türkçe konuşan ülkelerle stratejik işbirliği politikası ülkemiz için büyük önem taşımaktadır." Bu sözleri Azerbaycan Sosyal Refah Partisi Genel Başkanı Aslı Kazımova söyledi.

Aslı Kazımova’nın sözlerine göre, Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türk dili konuşan ülkelerle yakın işbirliğine dayalı siyasi seyri, ülkeler arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesinin nedenidir:

“İşbirliği ilişkilerinin dengeli gelişimi, aramızdaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Her iki ülke somut mekanizmalara dayanan ülkelerdir. Bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Özbekistan'ı ziyareti ve kardeş ülkede büyük saygıyla karşılanmış olması, iki ülke arasındaki karşılıklı dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu göstermektedir. Taşkent'te düzenlenen Özbekistan-Azerbaycan iş forumunda iki devlet arasında çeşitli alanları kapsayan yaklaşık 20 önemli belge imzalandı. Bunlar arasında, iki devlet arasında stratejik ortaklık ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin imzalanan Siyasi Beyanname yüksek önceliğe sahiptir. Bu Beyanname’nin Azerbaycan ve Özbekistan'ın gelecekteki faaliyetleri için yol haritası işlevi gören bir harita olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, Azerbaycan ile Özbekistan arasında imzalanan ve en az Şuşa Beyanname’si kadar önemli olan Siyasi Beyanname'nin de iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine katkıda bulunacağını ve iki devlet için yeni fırsatlar açacağını belirtmek gerekir.

images.jpg

Özbekistan'ın bugün, kendi kaynakları pahasına sosyal ve ekonomik kalkınmada büyük başarılar elde etmesini başaran bağımsız bir dış siyasi rotaya sahip egemen ve sarsılmaz bir devlet olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle Azerbaycan, Özbekistan ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine önem vermektedir. Siyasi Beyanname, Azerbaycan ve Özbekistan arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır. Öte yandan Azerbaycan, Özbekistan'ın Güney Kafkasya bölgesindeki ana ortağıdır ve her iki devlet de hem bölgesel hem de uluslararası nitelikteki birçok konuda benzer bir siyasi duruş sergilemektedir. Bu tür eğilimler, Türkçe konuşan iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli gelişmesine katkıda sağlıyor. Özbekistan her zaman Azerbaycan'ın yanında olmuştur. Bunu Karabağ savaşı sırasında da gözlemledik. Özbekistan, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü her zaman tanımıştır. Azerbaycan bu faktörleri unutmuyor ve Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bu faktörlerin unutulmaması için Özbekistan-Azerbaycan ilişkilerini daha da güçlendirmek için önemli adımlar atıyor.

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev'in Taşkent merkezinde Ulu Önder Haydar Aliyev'in anısına adanan Meydanın açılışına kişisel katılımı, Ulu Önder Haydar Aliyev’in hatırasını değerli düşünceleri ile anması ve daha sonra onun Özbek hükümetinin Ermeni işgalinden kurtarılan Azerbaycan toprağı Fuzuli'ye hediye olarak okul yaptıracağı ile ilgili konuşmaları, Özbekistan ile Azerbaycan arasındaki yüksek ilişkilerin ispatıdır.

Türk dili konuşan ülkelerle bu kadar yakın ve kardeşçe ilişkilerin güçlendirilmesinin, birliğimiz ve eşitliğimiz adına başarılı bir siyasi gelişme rotası olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum”.

2132126ef3266ee108501bf3fa3d04b3_XL.jpg

Daha sonra Aslı Kazımova, Türkmenistan ile Azerbaycan arasında enerji müzakereleri konusuna ilişkin de görüşünü dile getirdi: “Bugün Enerji alanında ikili işbirliğinin kurulmasının ve enerji taşıyıcılarının uluslararası pazarlara ulaştırılması için planların çeşitlendirilmesi iki devlet adına çok önemli. 2017 yılında Azerbaycan ve 2018 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Azerbaycan ziyareti Türkmenistan'a yaptığı resmi ziyaretin ardından ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki ilişkiler daha da genişledi. Bugün Türkmenistan ile ilişkiler Azerbaycan'ın dış politikasının en önemli yönlerinden birini oluşturmaktadır. Her iki ülke halklarının aynı etnik köken, kültür ve dine mensup olması, yüzyıllardır dostluk ve dostane komşuluk koşullarında yaşaması, ilişkilerin gelişmesi için hem bir gereklilik hem de sağlıklı bir zemin oluşturmaktadır. Bugün, Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki ekonomik işbirliğine ilişkin hükümetler arası komisyonun faaliyeti de önemli bir yer tutmaktadır. Ticaret-ekonomi, iletişim, sanayi, tarım, turizm, insani ve enerji alanlarında işbirliği, iki ülke arasındaki ilişkileri her geçen gün güçlendiriyor. Tabii ki, Türkmenistan-Azerbaycan enerji işbirliğinde önemli bir olay, Hazar'daki "Dostluk" sahasının hidrokarbon kaynaklarının ortak aranması, geliştirilmesi ve işletilmesine ilişkin Azerbaycan Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında Mutabakat Zaptı'nın imzalanmasıydı. Bugün bile iki ülke arasında enerji alanında ikili işbirliğinin kurulması ve enerji taşıyıcılarının uluslararası pazarlara ulaştırılmasına yönelik planların çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar iki ülke arasındaki işbirliği tarihinde yeni bir sayfa açıyor, diye biliriz”.

Ülker Fermankızı
 
Üst Alt