AB'den Rusya'ya vize yasağı!

AB dışişleri bakanları, önümüzdeki günlerde Prag'da yapılması planlanan iki günlük toplantıda 2007 yılında yapılan AB-Rusya vize kolaylaştırma anlaşmasına yasak getirmeyi planlıyor.

"RUS HALKINA MESAJ GÖNDERMELİYİZ"

AB
dışişleri bakanları, Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgaline yanıt olarak yeni yaptırımlar uygulayacak. AB, 2007 AB-Rusya vize kolaylaştırma anlaşmasına yasak getirilmesini destekleyecek. Financial Times'ın (FT) haberine göre, üst düzey bir AB yetkilisi gazeteye verdiği demeçte , "Rus turistlerin şehirlerimizde, marinalarımızda dolaşması uygun değil. Rus halkına bu savaşın iyi olmadığı, kabul edilebilir olmadığı yönünde bir sinyal göndermeliyiz” dedi.

YILL SONUNA KADAR YENİ KISITLAMALAR GÜNDEMDE

Anlaşmanın askıya alınması, tüm AB vizelerine başvuru sürecini daha karmaşık ve pahalı hale getirecek, ayrıca bekleme sürelerini artıracak. Bir AB yetkilisinin FT'ye aktardığına göre yıl sonuna kadar ek kısıtlamaların kabul edilmesi bekleniyor.

"RUS TURİSTLER GÜVENLİK TEHDİDİ"

Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Letonya
gibi ülkeler Rus vatandaşlarına vize vermeyi çoktan durdurdu. Estonya Başbakanı Kaja Kallas bu hafta Rus turistlerin ülke için bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu ve seyahat yasağının bazı Rusları Kremlin'e "baskı yapmaya" teşvik edebileceğini söyledi.

"SAĞDUYU GALİP GELECEK"

Almanya Başbakanı Olaf Scholz
ve AB'nin üst düzey diplomatı Josep Borrell de dahil olmak üzere diğerleri, Rus gezginlerin tamamen yasaklanmasına karşı çıktılar. Bloğun, hükümetlerinin eylemleri için sıradan Rusları cezalandırmaması gerektiğini savundular. Moskova önerilen önlemleri “açık milliyetçilik” ve yabancı düşmanlığı olarak niteledi. Kremlin, “sağduyu” nun eninde sonunda galip geleceğine dair umudunu da dile getirdi.
 
Üst Alt