Zimmetine 5 milyon lira geçiren banka müdürü için istenen ceza belli oldu

Zimmetine 5 milyon lira geçiren banka müdürü için istenen ceza belli oldu

Eskişehir'de şube müdürü olarak çalıştığı bankada zimmetine para geçirdiği suçlamasıyla tutuklanan Ayşe Pelin Üner’in müşterilerinden habersiz 40 milyon 194 bin 133 lira, 137 bin 895 euro ve 120 bin dolar tutarında usulsüz işlem yaptığı ortaya çıktı. Zimmetine geçirdiği 5 milyon 331 bin lirayı bankaya geri ödeyen Üner'in 21 yıla kadar hapsi istendi.

Eskişehir’de özel bir bankanın şube müdürlüğünü yapan Ayşe Pelin Üner, banka hesaplarında yapılan incelemenin ardından zimmetine para geçirdiği suçlamasıyla geçtiğimiz ocak ayında gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen Ünver, savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince ''zimmet'' suçlamasıyla tutuklandı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Üner’in işlem yaptığı tüm banka hesapları incelemeye alınırken, 5 milyon 331 bin 852 lirayı zimmetine geçirdiği, müşterilerin hesaplarında bilgi ve onayları olmaksızın toplamda 40 milyon 194 bin 133 lira, 137 bin 895 euro ve 120 bin dolar tutarında usulsüz işlem gerçekleştirdiği tespit edildi.

Ayrıca soruşturma sürecinde Üner’in zimmetine geçirdiği tespit edilen 5 milyon 331 bin 852 lirayı da özel bankaya ödediği belirtildi. ETKİN PİŞMANLIK HÜKÜMLERİ UYGULANDI Ayşe Pelin Üner hakkındaki soruşturma tamamlanırken, hazırlanan iddianameyle de Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Üner hakkında, ''zimmet'' suçundan 12 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, iddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Şüphelinin bu suretle zincirleme şekilde zimmet suçunu işlediği, dolandırıcılık suçunun maddi unsurlarının oluşmadığının anlaşıldığı, şüphelinin odasından çıkan dekontlar üzerinde yapılan imza incelemesinde şüphelinin herhangi bir evraka sahte olarak imza attığına dair bir bulgu bulunmadığı, şüphelinin soruşturma aşamasında bankanın zararını giderdiği, bu nedenle şüpheli hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiği toplanan deliller ve tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır.”
 
Üst Alt