Van Gölü'nün su seviyesi düşünce balıkçı tekneleri karaya oturdu

Van Gölü'nün su seviyesi düşünce balıkçı tekneleri karaya oturdu

Van Gölü'nün su seviyesi düşünce Tuşba ilçesine bağlı Adır Mahallesi'ndeki barınakta balıkçı tekneleri karaya oturdu. Göle açılamayan balıkçılar, teknelerinin altındaki kum ve taşları küreklerle temizlemeye çalıştı.

dhvco3wOC0G9bELdf9ZTgg.jpg

Van'da son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma nedeniyle Van Gölü'ndeki su seviyesi düşerken, buna bağlı olarak bazı barınaklarda balıkçı tekneleri karaya oturdu.
YwO59-zuP0CW59K8w5D6eQ.jpg

Tuşba ilçesine bağlı Adır Mahallesi'nde barınakta bulunan 10'a yakın balıkçı teknesi göle açılamadı.
h1AvB2lLXkGhPJV2xVuc_Q.jpg

Balıkçılar, karaya oturan teknelerinin önündeki kum ve taşları küreklerle temizlemeye çalıştı.
xDLdqN3O6Uy-a3BiMdbQBw.jpg

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Van Gölü'nün çekilmesinin son yıllarda gündemde olduğunu söyledi. Çekilmenin bariz görüldüğünü anlatan Akkuş, kimi yerlerde 2-3 kilometrelik kıyı çizgisinin değiştiğine şahitlik ettiklerini belirtti.
PcCC2y8V5kaWSEaRqeOrag.jpg

Van Gölü'nde, 100'ün üzerinde balıkçı teknesi olduğunu ve bölgede binlerce kişinin geçimini inci kefalinden sağladığını belirten Akkuş, "Kıyıdaki balıkçı barınakları, gölün çekilmesiyle birlikte adeta işlevsiz konuma geliyor. Özellikle Adır Adası'nın hemen karşısındaki balıkçı limanı, gölün çekilmesiyle birlikte karaya çıktı. Dolayısıyla en büyük sorun balıkçı limanlarında yaşanıyor" dedi.
mTsynck8I0mFLlu7tfW0IQ.jpg

30 yıldır balıkçılık yapan Ahmet Çıkla ise balıkçı barınağının yarısından fazlasının karaya çıktığını belirterek, şunları söyledi: "O yüzden göle balık avlamaya çıkamıyoruz. Teknelerimiz karaya oturmuş durumda. Limanın giriş ve çıkışlarında zorluk çekiyoruz. Tekneyi çıkarmak için bazen 2 saat uğraşıyoruz. Çıkartsak dahi tekne ile limana yanaşamıyoruz. Son iki yıldır Van Gölü suyu çok çekildi. Mahallemizin tamamı geçimlerini balıkçılık yaparak sağlıyor. O yüzden balıkçı limanımızın derinletilmesini talep ediyoruz."
iO5-1w9_TUW_qPWpm4H9_A.jpg

Balıkçı Murat Ayseli de bölgede 20 yıldır balıkçılık yaptığını ifade ederek, "Kuraklık gerçekten bize zarar verdi. Bizim limanda suların geri çekilmesiyle birlikte teknelerimiz karaya oturdu. Göle açılamıyoruz, balıkçılık yapamıyoruz. Balıkçılık bizim ekmek kapımız" diye konuştu.
y91pM6xxHU-Nt5njATtOQA.jpg

uHkIQ8fv5U6EPdEesAAtWQ.jpg

OUcZo6hOuU6dmDPxKwETcQ.jpg

J4gDkodpT0--ol7y8XGfQQ.jpg

EPRPxLTZqUSVQusnXNA70g.jpg

0A9kIKoERkaUQuWhA7RQRA.jpg

oVCYz4IMdU-C3HSMiP2Ypg.jpg

fMOizFS_hUafSzKvnoSXSg.jpg

q8SpcsW3eUiN8D5eH4qj-A.jpg

_XsTEFs9zEiqXXZK_VdFYg.jpg

MADUYbVTFE-_KwxJEkoz-g.jpg
 
Üst Alt