Musa Guliyev: "Ermenistan hala büyük bir barışa hazır değil"

"Ermenistan-Azerbaycan parlamentoları arasında herhangi bir diyalog veya işbirliği grubunun varlığına dair söylentilerin temeli yok." Bu sözleri Milletvekili Musa Guliyev söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, böyle bir işbirliği ve böyle bir diyalog yoktur: "Ermenistan, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanımadığı sürece, sınırların çizilmesi süreci bitmediği ve büyük bir barış anlaşması olmadığı sürece bu böylede bilinmeli. O zamana kadar Azerbaycan Parlamentosu ve Ermenistan Parlamentosu arasında diyalog ve işbirliği söz konusu değildir. Çünkü karşılıklı olarak, birbirimizin egemenliğini korursak, diplomatik ilişkiler kurulursa o zaman parlamentolar arası ilişkilerden bahsedebiliriz. Maalesef Ermenistan'da hala bu yönde ciddi bir girişim yok. Ermenistan ve Azerbaycan arasında gerek Rusya gerekse Avrupa Birliği üzerinden birçok kez görüşmeler yapılmıştır. Ermenistan hala büyük barışa hazır değil. Ermeni tarafı çeşitli bahanelerle iletişimin açılmasını geciktiriyor. Aynı zamanda, yasadışı Ermeni askeri birliklerinin Karabağ topraklarından çekilmesi sürecini de engelliyorlar. Bütün bunlar kalkınmanın ve sürdürülebilir barış sürecinin önündeki ciddi engellerdir.

Durumun düzenlenmesi ve büyük barışın gerçekleşmesi için Azerbaycan hükümeti tarafından beş maddelik önerilerde bulunulmuştur. Rusya ve Avrupa Birliği bu önerilere karşı olumlu tutumlarını ifade etseler de, Ermeni tarafı sözde bu önerileri kabul etse de pratikte çeşitli bahanelerle bölgede gerilim yaratıyorlar. Ermenistan'daki muhalif güçler, yani iktidardaki Paşinyan ve yandaşları ile Sarkisyan, Koçaryan ve diğer intikamcı güçler arasında da çok ciddi çelişkiler var. Bu çelişkiler çözülmediği için bugün Paşinyan rejimi nihai bir karar vermekte zorlanıyor.

Ama bu başlı başına Ermenistan'ın yıkımına ve Ermenistan'ın çöküşüne yol açan bir süreçtir. Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye'nin bölgede barış ve güvenliğin garantörü olduğunu unutmamalıdır. Büyük barış süreci uygulanmadan Ermenistan'la parlamentolar arası hiçbir diyalogun gerçekleşemeyeceğinin bir kez daha altını çiziyorum."
 
Üst Alt