İngiltere'den Rusya'ya bir yaptırım daha!

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletti. İngiltere, Rus işgalini kolaylaştırmak ve Rus ayrılıkçılar Donetsk ile Luhansk’a para aktararak Ukrayna’dan toprak almaya çalıştıkları gerekçesiyle Rus bölge valilerine yaptırım uygulandığını açıkladı. Ukrayna’nın Luhansk ve Donetsk bölgelerinde “baskıcı Rus yetkililer” de dahil olmak üzere Rusya genelinde 29 bölge valisine yaptırım uygulandığı belirtildi.

İngiltere’nin Rusya yaptırımlarına toplamda 42 yeni isim eklendiğini duyuran İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bu kişilere seyahat yasağı getirildiğini ve mal varlıklarının dondurulduğunu ifade etti. Rusya Adalet Bakanı Konstantin Chuychenko ve Adalet Bakan Yardımcısı Oleg Sviridenko’nın listeye eklenen başlıca isimler arasında yer aldığını belirten Dışişleri Bakanlığı, “İkili, savaşa karşı çıkanları hedef alarak Rus vatandaşlarının ifade özgürlüğünü bastırıyor” denildi.

RUS OLİGARKIN YEĞENLERİ DE YAPTIRIM LİSTESİNDE


Dışişleri Bakanlığı ayrıca, geçtiğimiz mart ayında İngiltere tarafından yaptırım uygulanan Rus milyarder Alisher Usmanov’un 2 yeğenin de bugün listeye eklendiğini belirterek, “Kremlin’le yakın bağları olan büyük Rus oligark Alisher Usmanov’un yeğenleri Sarvar ve Sanjar İsmailov’a yaptırım uygulandı” ifadeleri kullanıldı. Sarvar ve Sanjar İsmailov’un İngiltere'de önemli çıkarları ve mülkleri olduğu belirtildi.

İngiltere, Donetsk Halk Cumhuriyetleri'nin Başbakanı Vitaly Khotsenko ve Birinci Başkan Yardımcısı Vladislav Kuznetsov’un da yaptırım listesine eklendiğini aktararak, “Khotsenko ve Kuznetsov Rusya’nın işgal altındaki bölgelerde politikalarını uygulamak için gönderildi, Putin’in Ukrayna’yı yasadışı bir şekilde daha fazla ilhak etme ve işgallerini meşrulaştırmak için sahte referandumları kullanma planlarını destekledi” denildi.
 
Üst Alt