Hicran Hüseynova: “Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan’ın İstanbul Deklarasyonu imzalanması büyük önem taşıyor”

“Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan’ın İstanbul Deklarasyonu imzalanması büyük önem taşıyor” . Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili, Meclis Aile, Kadın ve Çocuklar Komisyonu Başkanı, Profesör Hicran Hüseynova söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, Azerbaycan, Pakistan ve Türk parlamentolarının liderlerinin ilk üçlü toplantısı yaklaşık bir yıl önce Milli Meclisin girişimiyle gerçekleşti. Kardeş ülkelerimiz arasındaki çeşitli işbirliklerinin devam eden gelişimi ile parlamenterler kendi halklarının temsilcileri olarak bu platformu oluşturarak bu ilerlemeye katkıda bulunurlar. Bu gibi çalışmaların günümüzde uluslararası işbirliğinin önemli bir aracı olarak parlamenter diplomasinin önemli rolünü çizmek gerekiyor.


istanbul_beyyanme_210722_1.jpg


Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Sentop ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Raja Pervaiz Eşref, etkinlikte imzalanan bildirgenin ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da ileriye taşıyacağı için son derece önemli olduğunu söyledi.

İstanbul Deklarasyonu’nun gelecek vizyonu çok geniştir. Afganistan ve Orta Asya ile Güney Kafkasya bölgesini ve Türkiye'yi Hazar Denizi üzerinden birbirine bağlayan Lapis Lazuli Koridoru, bölgesel ulaşım bağlantılarını giderek genişletiyor. Zangezur Koridoru açıldıktan sonra kardeş Pakistan'dan Türkiye'ye ulaşım hattının verimli bir şekilde işletilmesi gerçek olacaktır. Bu projelerin gerçekleşmesinde ülkelerimizin parlamentolarına büyük görev düşmektedir”.Cengiz Ehtibaroğlu
 
Üst Alt