AKOM ve AFAD'dan peş peşe sağanak uyarısı: Cumartesi gününe kadar...

AKOM ve AFAD'dan peş peşe sağanak uyarısı: Cumartesi gününe kadar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından gelen 5 günlük hava durumu tahminleri sonrasında sağanak yağış uyarıları yapıldı. 30 Ağustos'tan başlayarak 5 gün boyunca yurdun kuzey batısında yağışlı havanın hakim olması bekleniyor. Yağışlı hava, özellikle Marmara, Kuzey Ege, Karadeniz kesimlerinde etkili olacak. Öte yandan AKOM ve AFAD tarafından da olumsuz hava koşullarına yönelik uyarılar yapıldı. Peki bu hafta hava nasıl olacak? İşte 30 Ağustos-3 Eylül tarihli 5 günlük hava durumu raporu.

56Ut7UAo4EC34XqcK_MzZQ.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Tekirdağ, Kırklareli, Eskişehir, Bolu ve Karabük çevreleri ile Çanakkale'nin doğu kesimleri ve Eskişehir'in batı ilçelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
_FKTAXKLjkmkxCYk-Jcriw.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 5 günlük hava durumu tahminlerine göre, 31 Ağustos'ta Marmara Bölgesi'nde beklenen gök gürültülü sağanağın, sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Edirne'nin güneyinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.Kuvvetli yağışların etkisini, bölgenin batısında akşam saatlerinde, kuzey ve doğu kesimlerinde gece saatlerinde kaybetmesi bekleniyor.
NzrUZySxHUSp9EUq6TklVw.jpg

Ankara'da ise şehir merkezinde yağış beklenmiyor. Sıcaklığın mevsim normallerinde seyrettiği İzmir'de yalnızca çarşamba günü sağanak görülecek.
6i8vShKLJ06A6zKdTh63qg.jpg

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) vatandaşları olumsuz hava koşullarına karşı uyardı. AKOM'dan yaptığı açıklamada, "İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi genelinde geçtiğimiz hafta yaşanan kararsız hava koşullarının tekrardan etkili olması bekleniyor. Çarşamba günü sabah saat 06.00'dan itibaren il genelinde kuvvetli sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor. Gök gürültüsü eşliğinde görülecek kuvvetli sağanak yağışlarla birlikte, zaman zaman yerel dolu yağışı, yoğun şimşek, yıldırım aktivitesi ve yağış anında kuvvetli rüzgâr (20-50 km/s) da öngörülüyor. Yağışların perşembe ve cuma gününden itibaren yoğunluğunu azaltması; ancak bölgesel olarak 30-60 dakika gibi kısa zaman diliminde kuvvetli şekilde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Cumartesi öğle saatlerine kadar il genelinde etkili olması beklenen serin ve yağışlı hava nedeniyle vatandaşların muhtemel olumsuzluklara karşı hazırlıklı ve tedbirli olması önem taşıyor. İBB ekipleri de tüm hazırlıklarını tamamlayarak teyakkuz halinde bekleyişini sürdürüyor." ifadelerine yer verdi.
FhyHm0eLNkGr_5sK9GqsKA.jpg

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları uyardı. AFAD paylaşımında, "İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Edirne'nin güneyinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmasını önemle hatırlatıyoruz." ifadelerine yer verdi.
GyE1II4v9keSk6aUCxxS5g.jpg

Parçalı ve az bulutlu, doğusu ile Tekirdağ ve Kırklareli çevreleri, Çanakkale'nin doğu ilçelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
WYx9CrFL20KacSMww4OG4A.jpg

Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi iç kısımlarında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenirken, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce ve Karabük'te de havanın gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.
julrmw00EECxbIzeLkXG5A.jpg

Marmara ve Doğu Karadeniz bölgesinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Öte yandan Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Muğla'da da sağanak yağış beklenmekte...
NKfP_OG_h0mEOxrLAl6XgQ.jpg

Marmara ve Karadeniz bölgesinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor. Öte yandan Çanakkale'de de sağanak yağış bekleniyor.
8ZHYbLUQ70GP3_EX3Ia4JQ.jpg

Marmara, Karadeniz bölgesinde sağanak yağışın aralıklarla etkili olması bekleniyor.
 
Üst Alt